14227 kişi işkence nedeniyle hayatını kaybetti

Esed Rejimi İşkenceleri
Esed Rejimi İşkenceleri

Suriye İnsan Hakları Ağı’nın (SNHR) raporuna göre, Lâik Esed Rejimi tarafından yapılan işkencelerde 177’si çocuk, 62’ü kadın olmak üzere en az 14227 kişi hayatını kaybetti.

Toplam 25 sayfa olan rapor, Esed Rejiminin işkencelerinin sistematik ve çok yaygın olduğunu ortaya koyuyor. Tutuklama merkezleri ve hapishaneler, insanları imha edilmek için kullanılan toplama merkezleri görevi görüyor.

Rapor, Laik Suriye Anayasası’nın 53. Madde 2. Paragrafının ülkede işkenceyi yasakladığını da belirtiyor. Ayrıca rapor, işkencenin uluslararası bir suç olduğuna dair kanunlara da atıfta bulunuyor. Ancak tüm bu kanunlar, egemen güçler tarafından sadece işlerine geldiği meselelerde birer maşa/silah olarak kullanıldığı için Esed Rejimi gerekli yaptırımlara maruz bırakılmadı.

2011 yılından bu yana, Suriye’de rejim tarafından 1.200.000 insan gözaltına alındı. İşkence altında ölen veya ağır işkenceler gören insanların sayısı 14 binden çok daha fazla ancak Esed Rejiminin baskıcı ve korkuya dayalı iktidarı yüzünden birçok insan susmayı tercih ediyor.

SNHR Başkanı Fadel Abdul Ghany, Rapor ile ilgili şu cümleleri söyledi:
“Suriye rejiminin uyguladığı, soykırım anlamına gelen vahşi işkenceyi doğrulayan tüm verilere rağmen, hiç kimse sivilleri ve uluslararası hukukun itibarını korumak için müdahale etmedi. Suriye’nin durumu, Güvenlik Konseyinin çatışma çözümüne müdahalesinde bariz bir olduğunu gösteriyor; tek çözüm, halen gözaltında tutulan, işkenceye maruz kalan ve sağlıktan mahrum bırakılan 128.000 Suriyeli vatandaşın hayatını kurtarmak için Güvenlik Konseyi dışındaki bir müdahaledir. ”

YnetNews adlı haber ajansının Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nden(SOHR) Rami Abdel Rahman’a dayandırdığı bilgiye göre ise Esed Rejimi, 60.000’den fazla kişiyi hapishanelerde işkence ile öldürdü.

SHNR Raporu Kaynak: http://sn4hr.org/blog/2019/06/27/53852/

YnetNews Haberi Kaynak: https://www.ynetnews.com/articles/0,7340,L-4805933,00.html

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*