Allah’tan Başkasına Dua Edenlere İbrahim(a.s.)’ın Cevabı

Allah'tan başkasına dua edilir mi?
Allah'tan başkasına dua edilir mi?

Bismillahirrahmanirrahim

Allah Azze ve Celle, birçok ayette Kendisinden başkasına Dua edilmemesi gerektiğini, Kendisinden başkasının dualara icabet edemeyeceğini, kendisinden başkasının kimseye yardım etme ve zarar verme gücüne sahip olmadığını, Kendisine yakınlaşmak adı altında başka insanlara dua etmenin şirk olduğunu belirtmiştir.

Tüm bu ayetlere, Peygamberimiz(s.a.v)’in Sünneti’ne, Sahabe’nin itikâdına rağmen Ehli Tarik, kendileri gibi aciz insanları Allah’a yaklaşmada aracılar kılmışlar ve Allah Azze ve Celle’nin bize izin verdiği meşru vesileler(Doktora gitmek gibi) ile şeytan gibi kıyaslar yaparak Şirklerine kılıf bulmaya çalışmışlardır.

yetiş ya gavs - anonim caps
yetiş ya gavs – anonim caps

Allah Azze ve Celle; Ehli Tarik’in iddia ettiğinin aksine, hiçbir Âyet-i Kerime’de bazı insanlara;

  • Kâinatta tasarruf yetkisi verdiğini,
  • Kâinat işlerini bu insanlara devrettiğini,
  • Herşeyin onlar vesilesiyle geldiğini,
  • Dualara onların aracı kılınması gerektiğini,
  • Onlardan isteyince (Allah’ın izniyle yapacaklarını bilerek) yardıma yetişeceklerini ve dualara icabet edeceklerini bildirmemiştir

Peygamberimiz(s.a.v)’in sünneti ve hayatında da bunun bir örneği yoktur. Tüm bu bâtıl iddiaların aksine, Allah Azze ve Celle, kendisinden başkasına dua edeni: “istenende, isteyende aciz” (22/Hac,73) diye nitelemiş, “Allah’ın dışında yakarılıp, dua edilenlerin bir çekirdek zarına dahi sahip olmadığını” (35/Fatır,13) ve “duaları işitip icabet ettiğini” (2/Bakara, 186) bildirmiştir.

Meryem Suresi’nde de Allah Azze ve Celle, İbrahim (a.s.) diliyle kendisinden başkasına dua edenlerin kâfir olduklarını açıkça beyan etmiştir:

41 . Kitap’ta İbrahim’i de an! O, özü sözü bir/sıddık olan bir nebiydi.

42 . Hani babasına demişti: “Babacığım! Niçin duymayan, görmeyen ve sana hiçbir faydası olmayacak şeylere ibadet ediyorsun?”

43 . “Babacığım! Şüphesiz ki bana, sana gelmemiş olan bir ilim geldi. Bana uy ki seni dosdoğru yola ileteyim.”

44 . “Babacığım! Şeytana ibadet/kulluk etme! Çünkü şeytan, Er-Rahmân’a başkaldırmıştır/asi olmuştur.”

45 . “Babacığım! Er-Rahmân’ın azabı sana dokunur ve şeytana dost olursun diye endişeleniyorum.”

46 . (Babası) demişti ki: “İlahlarımdan yüz mü çeviriyorsun ey İbrahim? Şayet (bu hâline) son vermezsen seni taşlarım. Uzun süre benden uzaklaş.”

47 . Demişti ki: “Selam olsun sana! Senin için Rabbimden bağışlanma dileyeceğim. Şüphesiz ki O, bana karşı (merhametli, lütufkâr ve benimle yakından ilgilenen) Hafiy’dir.”

48 . “Sizi ve Allah’ın dışında dua ettiklerinizi terk edip ayrılıyorum. Yalnızca Rabbime dua ediyorum. Umulur ki Rabbime yaptığım dua nedeniyle bedbaht olmam. (Rabbim duama icabet eder.)”

49 . (İbrahim) onları ve Allah’ı bırakıp da ibadet ettiklerini terk edip ayrılınca ona, İshak’ı ve Yakub’u verdik. Hepsini nebi kıldık.

19/Meryem, 42-49

İbrahim(a.s.), babası ve kavminin ibadetinin “Allah’ı bırakıp yaratılmışlara dua etmek” olduğunu bildirmiş ve Dua’nın yalnızca Allah Azze ve Celle’ye yapılan bir ibadet olduğunu açıkça vurgulamıştır.

Alemlerin Rabb’i Olan Allah’a Hamd Olsun!

Tasavvuf’un Temelleri

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*