Ateizm Bir Dindir

Ateizm Bir Dindir
Ateizm Bir Dindir

Bismillahirrahmanirrahim

Bu yazımızda Ateizm’in bir inançlar bütünü olduğunu anlatmaya çalışacağız.

1- İnancın İnsan Hayatındaki Yeri

İnanç, insanların olmazsa olmazıdır. Sevgimizi, Nefretimizi, Davranışlarımızı, Hayata verdiğimiz anlamı, yaşadığımız olayları ve hedeflerimizi inançlarımız şekillendirir.

Ateistler, inançsız olduklarını zannederler. Bu, aşırı körlüklerinden ileri gelmektedir çünkü inanç, her insanın temelinde/hamurunda olan şeydir. Kişi kendini inançla yoğurur. Şimdi bu gerçekleri örnekler ile inceleyelim:

 • Kişi, hangi mesleği yapması gerektiğine inançları ile karar verir. Bilim veya Akıl(Ateistlerin kullandıklarını iddia ettikleri unsurlar), hangi mesleği seçmesi gerektiğini de söylemez. Kimi insan çok para kazanmanın kendini mutlu edeceğine inanır bu yüzden para kazanabileceği bir meslek seçer ancak bir başkası güçlü olmak için subay olmayı, bir diğeri başka insanlar gözünde üstün görünmek kıymete binmek için doktor olmayı seçer. Nedenler, bireysel inançlara göre çoğaltılabilir.
 • Kişi, kimi seveceğine inançlarıyla karar verir. Batılıların kültürüyle kültürlenmenin çağdaşlık olduğuna, kendisinin çağdaş olmak zorunda olduğuna inanan bir insan; istemese de kalbi kendi gibi inanan ve düşünen insanlara meyledecek ve onları sevecektir.
 • Kişi, hayatına inançlarıyla anlam yükler. Bilim bize, dünyaya nasıl geldiğimizi açıklar ancak ne amaçla? geldiğimizi bilemez. Bunu kişi inançlarıyla belirler. Ateistler, boş yere ve tesadüfen geldiğimize inanırlar. Bazı insanlar iyilik için geldiğimize, bazıları eğlenmek için geldiğimize inanırlar.
 • Kişinin karakterini inançları oluşturur. Bilim, insana nazik olması gerektiğini, centilmen, bonkör, cimri, duygusal, sert veya azimli olması gerektiğini söyleyemez. Bu özelliklerin tümü inanç ile şekillenir. Kişinin inandığı idealleri varsa karakteri güçlü olur.
 • Kişiye, ne uğruna yaşayıp ölmesi gerektiğini de bilim ve akıl söylemez. Kimi laiklik uğruna, kimi ırkçılık uğruna savaşmanın onur olduğuna inanır. Kimi şehvet uğruna, kimi heves peşinde yaşar ve ölür.
 • Kişi, günlerini Kepler Kanunu yada İzafiyet Teorisine göre düzenleyerek yaşamaz. İçinden gelen şeyleri yada zorunlu olduğunu hissettiği şeyleri yapar. Bu zorunluluk ve bilinç-altı duyguları besleyen de kişinin inançları yada inançları etrafında şekillenen düşünceleridir.

2- Ateizm Dini İtikâdı

Ateistler;

 • Her zerredeki hikmete rağmen, evrenin rastgele meydana geldiğine,
 • Varoluşumuzun hiçbir nedeni olmadığı için öylesine yaşadığımıza,
 • İyi-kötü(doğada yoktur) kavramları, insan tarafından icad edildiği(Yada olaylara kişiler tarafından yüklenen anlamlar- kimyasal elektriksel kaynaklı düşünceler) için bir bağlayıcılıkları olmadığına,
 • Ahlak’ın insan uydurması olduğuna,
 • Hayat bir tesadüf(!) olduğu için, hiçbir sorumluluğumuzun olmadığına inanırlar.

Tabi itikâdı bozuk olup, bir takım duygularının etkisiyle insanlara kendi Ahlak, doğru ve yanlışlarını evrensel gerçek olduğuna inanarak pazarlayanları da mevcuttur.

Ancak genel itibariyle hepsinin ortak özellikleri yukarıda saydığımız maddelerdir.

Örnek: İnsanların, güzel yaşaması için şu şu gereklidir diyebilmek için bile; güzel yaşamak nedir? Insanlar neden yaşamalı? İnsanlar neden güzel yaşamalı? Soruları cevaplanmalıdır ve bu sorular inançlar temel alınmadan cevaplanamaz.

Ateizm dininde amaç günlük yaşamak ve zevk edip ölümü hafizadan silip yaşamaktır. Bu nedenle dünyada, yüzbinlerce gece kulübü/pavyon/genelev vardır. Uyuşturucu bu nedenle rağbet görmektedir. Kimi ateistler, para için adam öldürür, organ mafyalığı yapar yada savaşlar çıkarır. Kimileri zevk için eşcinsel veya pedofili olur yada livata gibi türlü sapıklıklar yapar. Kimileri ise biraz zevk için hayatını yeme, içme, gezme, tv, oyun, futbol gibi boş şeylere adarlar.

Yukarıda saydığımız ve bir insan hayatının %90’ından fazlasını ve en önemli şeyleri içeren kısımlar bilim veya Akıl ile değil, kalp/İnanç temelinde çözülürler.

3- Ateizmin İlahları

Ateizm çok tanrılı bir dindir.

“Allah, şöyle bir misal vermiştir: Bir adam ve birtakım ortakları var, hırçın hırçın çekişip duruyorlar. Bir de yalnız bir kişiye bağlı selamet içinde olan bir adam var. Bu ikisinin hali hiç bir olur mu? Hamd Allah’ındır, fakat pek çokları bilmezler.”

Zümer Suresi 29. Âyeti

Müslim, Sadece Allah’ın hükmüne boyun büker. Sadece Allah’a sığınır, Sadece Allah’a Dua eder, Sadece Allah’ı büyük tanır, Allah’ın Azabından şiddetle sakınır, Sadece Allah’ın zikriyle mutmain olur, Sadece Allah için yaşar ve ölür, Allah’ın rızasını kazanmaya çalışır.

Ateist ise, yukarıda saydığımız ibadetlerin neredeyse hepsini farklı farklı ilahlar için yapar. Birşeyden şiddetle korkarken, başka şeye aşık olur. İnsanların gözüne girmeyi amaç edinirken, nefsini de hüküm koyucu olarak ilah edinir. Önder dediği kişinin çizdiği yolsa gidip onu büyük/yüce bilir.

“Göklerin ve yerin gaybını bilmek yalnızca Allah’a mahsustur. Her iş O’na döndürülür. Sen yalnızca O’na ibadet et ve yalnızca O’na dayan. Rabbin yaptıklarınızın hiçbirinden gafil değildir.”

Hud Suresi 123. Âyet
Ateizm Bir Dindir - Resim 2
Ateizm Bir Dindir – Resim 2

Müslümanın her işi Allah’a çıkar, ateistin ise her işi yokluğa…

Alemlerin Rabbi olan Allah’a(Azze ve Celle) Hamd Olsun!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*