Kur’an-ı Kerim ve Bilim -4 Güneş, Yörüngesinde Yüzmektedir

güneş ışığı kendindendir
güneş ışığı kendindendir

Bismillahirrahmanirrahim

Bu yazımızda, güneşin yörüngesinde hareket ettiği gerçeğinin Kur’an-ı Kerim’de keşfedilmeden 1000 yıl önce yazdığına şahit olacağız.

Güneş de bir delildir ki kendi yolunda akıp gidiyor. İşte bu çok güçlü ve her şeyi bilen Allah’ın takdiridir.

Yasin Suresi 38. Âyet

Ne güneşin aya çatması yaraşır, ne de gece gündüzü geçebilir; onların her biri kendi yörüngesinde yüzerler.

Yasin Suresi 40. Âyet

O, gökleri ve yeri hak ile yarattı, geceyi gündüzün üstüne sarıyor, gündüzü de gecenin üstüne sarıyor. Güneşi ve ay’ı emrine âmade kılmış, her biri belli bir süreye kadar akıp gitmektedir. İyi bil ki, çok güçlü ve çok bağışlayıcı olan ancak O’dur.

Zümer Suresi 5. Âyet

Allah O’dur ki, gökleri direksiz yükseltti, onu görüyorsunuz, sonra arş üzerine istiva etti, güneşi ve ayı emrine boyun eğdirdi. Her biri belli bir vakte kadar akar gider. Bütün işleri O yönetiyor. Âyetleri O açıklıyor ki, Rabbinizin huzuruna çıkacağınızı iyi bilesiniz.

Rad Suresi 2. Âyet
Güneş, yörüngesinde yüzmektedir - Kur'an-ı Kerim ve Bilim
Güneş, yörüngesinde yüzmektedir – Kur’an-ı Kerim ve Bilim

Güneş, Samanyolu Galaksisi merkezinin çevresinde yaklaşık 26.000 ışık yılı uzaklıkta döner. Galaktik merkez çevresinde bir dönüşünü yaklaşık 225–250 milyon yılda bir tamamlar. Yaklaşık yörünge hızı saniyede 220 kilometredir (+/-20 km/s). Bu da her 1.400 yılda bir 1 ışık yılıdır. Bu galaktik uzaklık ve hız bilgileri şu anda sahip olduğumuz en doğru bilgilerdir. Ancak bilimde her zaman olduğu gibi bilgi arttıkça bunlar da değişebilir.

Kerr, F. J. (1986). “Review of galactic constants” (PDF). Monthly Notices of the Royal Astronomical Society. Cilt 221, s. 1023–1038

Antik Yunan Filozofları, herşeyin güneşin etrafında döndüğünü ve güneşin sabit durduğunu düşünmekteydiler. Sadece Aristotales, Dünya’nın sabit durduğuna ve güneş dahil diğer tüm uzay cisimlerinin dünyanın etrafında döndüğüne inanmaktaydı.

Çünkü Aristotales’e göre dünya dönseydi rüzgar oluşurdu ve bunu hissederdik. Aristotales’in inancı diğerlerine galip geldi ve 16. yy’da kadar kabul gördü.

Hatta Hristiyanlık bu görüşü o kadar benimsedi ki, bu görüş Dini bir doktrin olarak görülmeye başladı.

Tüm dünya genelinde kabul görsede dünyanın sabit durduğu inancı Kitabullah’ta yazmadığı gibi, Allah Azze ve Celle, “2 doğu’nun ve 2 batının Rabbidir.” (Rahman Suresi 17. Âyet) diyerek Dünya’nın güneş etrafında döndüğüne işaret etmişti.

1515 yılında Nicolaus Copernicus(Nikolas Kopernik) isimli bir rahip, bu görüşü reddederek Dünyanın, sabit duran bir güneşin etrafında döndüğünü iddia etti.

Johannes Kepler 1608 yılında, güneşin merkezde sabit, gezegenlerin ise etrafında döndüğu güneş sistemi şeklini çizdi.

1612 yılında Galileo, Güneş lekelerini gözlemleyerek güneşin hareket ettiğini keşfetti. Kur’an-ı Kerim’de bildirildikten 1000 yıl sonra…

Bir tartışma Programında “Kur’an-ı Kerim’de güneşin hareket ettiği yazmıyor.” dedikten sonra Âyetler gösterilince şok olan ateist Ayşe Hür ile ilgili karikatürümüzü buraya ekleyerek makaleyi sonlandırıyoruz.

Ayşe Hür, Ateistlerin En Bilgililerinden - Karikatür
Ayşe Hür, Ateistlerin En Bilgililerinden – Karikatür

Yazı Dizisinin Diğer Makaleleri:

Kur’an-ı Kerim ve Bilim -1

Kur’an-ı Kerim ve Bilim -2 Evren Sonsuz Değildir.

Kur’an-ı Kerim ve Bilim -3 Her Canlı Sudan Yaratılmıştır.

Kur’an-ı Kerim ve Bilim -5 Ay’ın ışığının yansıma, Güneş’in ışığının kendinden olması

Alemlerin Rabb’i olan Allah’a Hamd Olsun!

Kaynaklar:

Planetary Motion: The History of an Idea That Launched the Scientific Revolution, Holli Riebeek, nasa.gov.tr

Does the Sun rotate?