Kur’an-ı Kerim ve Bilim -5 Ay’ın Işığının Yansıma, Güneş’in Işığının Kendinden Olması

güneş ışığı kendindendir
güneş ışığı kendindendir

Bismillahirrahmanirrahim

Bu yazımızda; Kur’an-ı Kerim’de, Allah Azze ve Celle’nin işaret ettiği, Ay’ın ışığının yansıma, güneş ışığının kendinden olması gerçeğine değineceğiz. Kur’an-ı Kerim ve Bilim ile ilgili diğer yazılarımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Güneşi ziya(ışık), ay’ı nur yapan; yılların sayısını ve (vakitlerin) hesabı(nı) bilmeniz için aya (dolaşma) konaklar(ı) düzenleyen O’dur. Allah, bunları (boş yere değil), gerçek ile (hikmeti uyarınca) yaratmıştır. Bilen bir kavim için ayetleri açıklamaktadır.

Yunus Suresi 5. Âyet

Ve Ayı bunların içinde nur yaptı. Güneşi de bir lamba yaptı.

Nuh Suresi 16. Âyet
Kur'an-ı Kerim ve Bilim -5 Ay’ın Işığının Yansıma, Güneş’in Işığının Kendinden Olması
Kur’an-ı Kerim ve Bilim -5 Ay’ın Işığının Yansıma, Güneş’in Işığının Kendinden Olması

Ay ışığının yansıma olduğu gerçeği, Leonardo Da Vinci tarafından 1506-1510 yılları arasında yazdığı Codex Leicester adlı defterle açıklandı. [1]

Şüphesiz ki Ay ışığının yansıma, güneş ışığının kendinden olması durumunun Leonardo Da Vinci’nin açıklamasından 900 yıl önce Kur’an-ı Kerim’de yazması; Kur’an-ı Kerim’in mucizelerinden biridir.

Ay ışığı ve güneş ile ilgili Milattan önce birçok Yunan Filozofu, farklı görüşler ortaya atmıştır. Bazı yalanlayıcılar, bunlardan doğru olanları delil alarak bu mucizeyi inkâr etmeye çalışmaktadırlar. Burada temel hata, Kur’an-ı Kerim’in indirildiği dönemde böyle bir kanıt olmaması ve sadece farklı iddiaların olmasıydı.

Kur’an-ı Kerim indirilmeden önce Anaxagoras adlı filozof, Ay ışığının yansıma olduğunu söylemiştir. Ancak aynı zamanda; Ay üzerinde dağların olduğunu ve insanların yaşadığını, Dünya’nın düz olduğunu ve altında çok büyük hava kütlesi olduğunu ve bu hava kütlesinin sarsılmasıyla depremlerin meydana geldiğini söylemiştir. Anaxagoras, güneşin Mora yarımadası büyüklüğünde bir demir kütlesi olduğunu da iddia etmiştir.[2] Görüldüğü üzere, Anaxagoras birçok iddia ortaya atmıştır. Bunlar içinden bir kişinin sadece doğru olanı alıp diğerlerini es geçmesi mümkün değildir. Sonuç olarak bu mucizenin Anaxagoras yada onun gibi birçok farklı iddia ortaya atan kişilerden alınmış olma ihtimali yoktur.

Ayrıca Peygamberimiz(sav), hayatı boyunca bu tarz araştırmalara girişmemiştir. O(sav)’ndan geriye 1 tane bile yunan yazıtı yada kitap kalmamıştır.

Anaxagoras’tan çok daha ünlü ve kabul görmüş filozof Aristotales; tüm gök cisimlerinin ışığının kendi ekseni etrafında dönmesinden dolayı oluşan ısınmadan meydana geldiğini, güneş ve ay’ın az döndüğü için çok parlak olmadığını iddia etmiş, üstelik Ay’ın ışığını gözlemlediğini ve bu değerli(!) bilgilerde de Mısır ve Babillilerden kalma bilgilerden faydalandığını söylemiştir.[3] 600’lü yıllarda yaşayan birinin, kıyıda kalmış Anaxagoras’ın iddialarını değil, aristotales’in gerçek gibi sunduğu yanılgıları baz alması gerekirdi.

Bu iddialarda bulunanların, bu iftirayı bilimsel ve mantıklı delili olmayan duygusal saiklerle yaptıkları açıktır.

Hiç şüphe yok ki Kur’an-ı Kerim, Allah Azze ve Celle’den olmasaydı, onda birçok çelişki ve o döneme ait birçok yanlış bilgi bulunurdu. Oysa Kur’an-ı Kerim bütün bu kusurlardan beridir.

Onlar hala Kur’an’ı iyice düşünmüyorlar mı? Eğer o, Allah’tan başkasının Katından olsaydı, kuşkusuz içinde birçok aykırılıklar (çelişkiler, ihtilaflar) bulacaklardı.

Nisa Suresi 82. Âyet
Ay ve Güneş Mucizesi - Kur'an-ı Kerim ve Bilim 5
Ay ve Güneş Mucizesi – Kur’an-ı Kerim ve Bilim 5

Bir diger mucize ise, Ay’ın dünyanın güneş tarafından aydınlatılamayan(Gece olduğu anda) tarafında güneşten gelen ışığı yeryüzüne yansıtarak gece, uyuyanı rahatsız etmeyecek ancak bir iş gören veya yolda olan kişinin hareket edip nesneleri tanıyabileceği kadar aydınlatmasıdır. Şüphesiz ki bu ince ayarın rastgele olduğunu, arkasında bir yaratıcı olmadığını iddia etmek, akıl ile ilişkiyi kesmektir.

Alemlerin Rabb’i olan Allah’a Hamd Olsun!

Kur’an-ı Kerim ve Bilim-4 Güneş, yörüngesinde yüzmektedir

Kur’an-ı Kerim ve Bilim -6 Herşeyin hayat programlarının, başlangıçta kodlanmış olması

Kaynaklar

[1] PlanetShine – Wikipedia

[2] Anaxagoras – Wikipedia

[3] Aristotales, Gökyüzü Üzerine adlı eseri, Dost Kitabevi, sf:127 , sf: 141

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*