Kur’an-ı Kerim ve Bilim -6 Herşeyin hayat programlarının, başlangıçta kodlanmış olması

Devlete Zeval Gelmesin
Aman devlete zeval gelmesin

Bismillahirrahmanirrahim

Bu yazımızda Kur’an-ı Kerim ve Bilim yazı dizimize devam ederek, Herşeyin Hayat Programının yaratılışı esnasında yüklendiği gerçeğine dikkat çekeceğiz. Yazı dizimizin diğer makalelerine burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Allah Azze ve Celle, herşeye yaratılışını verdiğini ve yolunu gösterdiğini aşağıdaki Âyet-i Kerime’lerde belirtmiştir:

“Firavun: Rabbiniz de kimmiş, ey Musa? dedi.”

“O da: Bizim Rabbimiz, her şeye hılkatini (varlık ve özelliğini) veren, sonra da doğru yolu gösterendir, dedi.”

Taha Suresi 49-50. Âyetler

Taha Suresi 50. Âyeti’nde Allah Azze ve Celle; herşeye yaratılışını verdiğini, “خلق ” buyurarak bildirmiş, daha sonra da yarattıklarına “yol gösterdiğini” bildirmiştir.

Bu gerçeğe, Akıl ve Bilim her zaman boyun eğmiştir.

Tüm bitkilerin yaratılışları ve özellikleri tohumlarında kayıtlıdır.

Herşeyin hayat programlarının, başlangıçta kodlanmış olması - Kur'an-ı Kerim ve Bilim
Herşeyin hayat programlarının, başlangıçta kodlanmış olması – Kur’an-ı Kerim ve Bilim

Tüm hayvanların yaratılışları ve özellikleri meydana geldikleri yumurta ve spermde kayıtlıdır.

Tüm insanların yaratılışları da annelerinin yumurtası ve babalarının spermlerinde kayıtlıdır.

Anne Karnındaki Bebek
Anne Karnındaki Bebek

Yıldızlar bile küçük bir çekirdek gibi oluşur ve kütle çekim kuvvetleri arttıkça diğer maddeleri çekerek büyürler ve yıldız haline gelirler. Yıldızların özelliklerini kazanmadan önceki ilk hallerine bulutumsu(Nebula) denir. Bu bulutumsuya(Anne rahmi diyebiliriz) bir süpernova yada göktaşı(Sperme benzetebiliriz.) Geldiğinde elementler harekete geçer ve yıldızın temelleri atılmış olur. Sonra yıldız çağlar boyu beslenerek bizim gözle gördüğümüz halini alır.

Muhteşem görünen bir Nebula(bulutumsu) - Kur'an-ı Kerim ve Bilim
Muhteşem görünen bir Nebula(bulutumsu) – Kur’an-ı Kerim ve Bilim

Evrende, ilk başta ufacık bir nokta halindedir ve çok büyük bir patlamayla (Big Bang) meydana gelmiştir. Allahu Alem bu durum bizi herşeyin yaratılışının o küçük zerrenin içinde kayıtlı olduğu kanaatine götürmektedir. Çünkü evrende tesadüfe yer yoktur bu yüzden o ilk anda, bugünkü yaratılış çoktan takdir edilmiştir. Allah Azze ve Celle, buna aşağıdaki Âyet-i Kerime’de de değinmektedir:

Gökleri ve yeri yarattığı gündeki yazısına göre Allah’ın katında ayların sayısı on ikidir. Bunlardan dördü haram(ay)lardır. İşte doğru din budur. O aylar içinde (konulmuş yasağı çiğneyerek) kendinize zulmetmeyin ve (Allah’a) ortak koşanlar nasıl sizinle topyekun savaşıyorlarsa, siz de onlarla topyekun savaşın ve bilin ki Allah korunanlarla beraberdir.

Tevbe Suresi 36. Âyeti

Allah Azze ve Celle, Âyette gördüğümüz gibi gökleri ve yeri yarattığı günde, Ayların sayısını takdir etmiştir. (Birşeyin yaratılışında(Yer ve gökler), sonra meydana gelecek şeylerin(12 Ay olacağı) takdir edilmiş olması.

Big Bang (Büyük Patlama) Animasyon Görseli - Kur'an-ı Kerim ve Bilim
Big Bang (Büyük Patlama) Animasyon Görseli – Kur’an-ı Kerim ve Bilim

Ek Bilgi: Materyalizm Dini mensupları, evrenin bu ilk noktadan itibaren bir düzen içinde gittiğini ve herşeyin Allah Azze ve Celle’nin ilk yarattığı anda koyduğu bilgiye göre geliştiğini fark ettiklerinde, insan iradesini inkâr etmişlerdir. Çünkü herşey baştan belli olduğu ve fizik, matematik ve diğer kurallara bağlı geliştiği için insanın yaptığı seçimlerin de bu kaidenin bir sonucu olduğuna inanmışlardır. Çünkü Allah’ın yarattığı Ruh’u reddedip kendilerini evren içindeki halden ibaret saymışlardır. Ancak Biz Müslimler olarak bunun doğru olmadığına, Allah Azze ve Celle’nin bizlere bu yaratılışın içinde kendi yönümüzü tayin edecek iradeyi bahşettiğine yakînen imân etmekteyiz.

Kuşkusuz biz ona yolu gösterdik; ister şükredici olsun, ister nankör.

İnsan Suresi 3. Âyet

Bir materyalist/ateist için, kendi iradesi olmadığını, yaptığı seçimlerin evrendeki matematiksel, fiziksel, kimyasal bir takım etkilerden meydana geldiğini kabul etmekten başka çare yoktur. Çünkü, evrenden başka birşey olmadığına iman etmiştir.

Biz ise, Allah Azze ve Celle’nin Nefslerimizde bize gösterdiği hakikatlere şahitlik edip, seçimlerimizde özgür olduğumuzu yakînen görmekteyiz.

Allah’ın önce yaratıp sonra yol gösterdiği gerçeğini hangi yaratılmışa uygularsanız uygulayın sonuç değişmeyecektir. Allah Azze ve Celle bu evrensel bilgiyi vermiş ve bildiğimiz yarattıklarında Allahu Alem uygulamıştır. Sonra da her bir yarattığına yolu göstermiştir.

Hayvanlara, bitkilere ve diğer tüm yarattıklarına takip edecekleri yolu göstermiştir. Bir ağaçta doğar yaşar büyür ölür, hayvanda, bulutta, gezegenler, yıldızlar ve galaksilerde bu döngüyü izler. Hiçbiri ne yapacağını bilmez bir durumda kalmaz. Zamanın doğal akışı içerisinde görevlerini ifa ederler. Allah Azze ve Celle, insana da yolu gönderdiği kitaplar ve Peygamberlerle göstermiştir. Bunların sonuncular Kur’an-ı Kerim ve Muhammed(sav)’dir.

İnsanlık, diğer tüm yaratılmış gibi kendisi için takdir edilen bu yola girmediği sürece azap çekmeye devam edecektir.

Bu yazımızda da; Allah Azze ve Celle’nin, evrensel bir yaratma sünnetini anlatarak bir Kur-an-ı Kerim mucizesine daha değinmeye çalıştık.

Alemlerin Rabb’i olan Allah’a Hamd Olsun!

Kur’an-ı Kerim ve Bilim -5 Ay’ın Işığının Yansıma, Güneş’in Işığının Kendinden Olması

Kur’an-ı Kerim ve Bilim -7 Dağlarla İlgili Mucizeler

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*