Kur’an-ı Kerim ve Bilim -7 Dağlarla İlgili Mucizeler

Her canlı sudan yaratıldı- Kur'an-ı Kerim ve Bilim
Her canlı sudan yaratıldı- Kur'an-ı Kerim ve Bilim

Bismillahirrahmanirrahim

Bu yazımızda, Kur’an-ı Kerim ve Bilim yazı dizimize devam ederek; Dağlarla İlgili Mucizelere değineceğiz. Kur’an-ı Kerim ve Bilim ile ilgili diğer makalelerimize buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

1- Yeryüzünün Nasıl Bir Yapısı Vardır

Şuan üzerinde bulunduğumuz ve gördüğümüz toprak, kendisinden çok daha akışkan halde olan magma(pirosfer) tabakası üzerinde yüzmektedir.

17. yy’da yerküre üzerinde inceleme yapan bilim adamları; yerkürenin bazı yerlerinin yüksek, bazı yerlerinin alçak oluşunun nedeninin, yerküre üzerinde bulunan bu parçaların farklı yüksekliklerde olduğunu ve bu sayede yeryüzünde bir denge oluştuğunu fark etmişlerdir. Bu denge durumuna izostazi adı verilmiştir.

Dağlarla İlgili Mucizeler - Dağlar Yüzmektedir. - Kur'an-ı Kerim ve Bilim
Dağlarla İlgili Mucizeler – Dağlar Yüzmektedir. – Kur’an-ı Kerim ve Bilim

Izostazi’nin farkettiği gerçek bize göstermiştir ki dağların, magma tabakasının derinliklerine ulaşan kökleri vardır ve dağlar, suyun üzerinde yüzen biz dağları gibi magma üzerinde yüzmektedir.

Buzdağı - Dağlarda bulutlar gibi yüzmektedir.
Buzdağı – Dağlarda bulutlar gibi yüzmektedir.

Buzdağlarının büyük kısmı suyun altında olduğu gibi, dağların büyük kısmı da magma içerisindedir.

Allah Azze ve Celle, bu gerçek keşfedilmeden 1100 yıl önce bizlere, dağların yüzdüğünü bildirmiştir:

Sen dağları görürsün de, yerinde durur sanırsın. Oysa onlar bulutun yürümesi gibi yürümektedirler. Bu, her şeyi sapasağlam yapan Allah’ın sanatıdır. Şüphesiz ki O, yaptıklarınızdan tamamıyla haberdardır.”

Neml Suresi 88. Âyeti

2- Dağlar olmasaydı, Ne olurdu?

Dağlar; Güneşin, Ay’ın çekim kuvveti ve tektonik plakaların hareketlerinin meydana getireceği sarsıntı ve depremlerden yeryüzünü koruyan ağırlıklar görevini görmektedir. Şayet, dağlar olmasaydı, yerkürenin heryerde aynı kalınlıkta olması gerekirdi ve aynı kalınlıkta olan yerküre, dünyaya etkisi sürekli değişen ay, güneş tarafından parçalara ayrılır ve bugünkü tektonik plakalar meydana gelirdi.

Tektonik Plakalar - Kur'an-ı Kerim ve Bilim
Tektonik Plakalar – Kur’an-ı Kerim ve Bilim

Bu tektonik plakalarda, Ay’ın çekim kuvvetinden dolayı oluşan medcezir(denız suyunun çekilip yükselmesi) gibi sürekli birbirine yakınlaşıp uzaklaşır ve bu istikrarsızlık, sürekli depremlere neden olurdu.

Allah Azze ve Celle; yerküreyi dağlar ve çukurlar ile dengeleyerek sarsıntıları engellemiş, bunu da Kur’an-ı Kerim’de bildirmiştir:

“O, gökleri direksiz yarattı, onları görüyorsunuz. Yeryüzüne de sizi çalkalar diye ağır baskılar (sabit ve büyük dağlar) bıraktı ve orada herbir hayvandan üretti. Hem biz gökten bir su indirdik de orada her güzel çiftten (veya her hoş çeşitten) bitkiler yetiştirdik.”

Lokman Suresi 10. Âyeti

Şuan bile, birçok ölçüm sayesinde elde edilebilmiş ancak net olarak adı konamayan bu bilgilerin, dünyanın farklı yerlerinde alınan ölçümler nedeniyle keşfedilmeye başlanmadan ~1300 yıl önce Kur’an-ı Kerim’de geçmesi, Kur’an-ı Kerim’in mucizelerinden birisidir. Dağlarla ilgili mucizeler karşısında Allah Azze ve Celle’nin büyüklüğü karşısında mest olup, emirlerine teslim olmamak; ancak şiddetli bir taassupla mümkün olabilir.

Alemlerin Rabb’i Olan Allah’a Hamd Olsun!

Kur’an-ı Kerim ve Bilim -6 Herşeyin hayat programlarının, başlangıçta kodlanmış olması

Yararlanılan Kaynaklar

Isostasy, britannica.com

İzostazi, Wikipedia.org

Oceans’ Tides Explained, Youtube (Video açıklayıcı şekilde anlatıyor)

Mountain Roots, geolsoc.org.uk